Sponsorlu Bağlantılar

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Ülkemizde liseyi bitirdikten sonra devlet ve vakıf üniversitelerine girmek için üniversite sınavına girilmektedir. Bu durum ülkeden ülkeye hatta yurt dışında okuyacağınız bölüme göre de değişiklik göstermektedir. Bu sınavlar bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik testler olabileceği gibi dil becerilerini ölçmeye yönelik sınavlar da olabilir.

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiyseniz gideceğiniz üniversitenin şartlarını dikkatli bir şekilde araştırmalısınız. Çünkü ülkemizdeki gibi standart bir sınav yok. Ayrıca, bazı okullar kendi gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için ek sınavlar belirleyebilir ve bazı okullarda sınav bile yoktur.

Dil öğretimi için önceden gireceğiniz bazı sınavlar vardır. Bu sınavlar yabancı dil seviyenizi ölçer ve yurtdışındaki hemen hemen tüm üniversiteler bu sınavın sonuç belgesini ister. Lisans veya lisansüstü eğitim için yurtdışında üniversite okumak için gireceğiniz sınavlar ve kısa açıklamaları şu şekildedir:

toefl: Bu, anadili İngilizce olmayanların dil yeterlilik becerilerini ölçen bir Amerikan sınavıdır. TOEFL puanınız ayrıca İngilizce derslerini anlayıp anlamadığınızı da ortaya çıkarır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu ise gitmek istediğiniz üniversitenin uluslararası bir sınav da olsa TOEFL puanlarını kabul edip etmediğini araştırmalısınız.

ielts: İngilizce seviyenizi ölçmek için tasarlanmış bir İngiliz sınavıdır. IELTS puanı aynı zamanda TOEFL gibi İngilizce seviyenizi de ortaya çıkarır. Örneğin, tüm Birleşik Krallık üniversiteleri IELTS sınav puanlarına ihtiyaç duyar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr