Sponsorlu Bağlantılar

Sigara Bırakma

Sigara Bırakma

Sigara içmek; Formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 81’i kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, sigara içen kişinin doğrudan soluduğu dumandan çok daha fazla tütün dumanında bulunur. Tüm bu kimyasallara ve toksik maddelere ek olarak sigaralar, yüksek düzeyde bağımlılığa neden olan nikotin ve sigaranın tadını daha hoş hale getirmek ve tüketicilerin sürekli sigara içmelerini sağlamak için eklenen birçok katkı maddesi içerir. 7 günde sigara bırakma yöntemi hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sigara bırakma yöntemi arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Sigara Bırakma Süreci

Sigarayı bırakma adımları kişiden kişiye değişir. Kimileri için daha kolay ve sorunsuz olabilen bu süreç kimileri için daha zorlu ve yorucu olabiliyor. Sigarayı bırakma konusunda ne kadar kararlı olduğunuz bu süreçte önemli bir faktördür. Ayrıca durma yöntemi ve kendinizi devam etmeye nasıl teşvik ettiğiniz de büyük önem taşır. Sürecin başlarında sigara içmek için kalıcı bir istek olsa bile, bunu önlemek çok önemlidir. Aile ve arkadaşların desteğinin yanı sıra kişisel kararlılık ve irade ile en zor günlerin bile kolayca üstesinden gelinebilir. Alanında uzman hekimlerin yardımıyla tamamen atlatabileceğiniz bu dönemi atlatmak zor olsa da ilerideki sağlığınız için son derece önemli olduğu için kararlılıktan vazgeçmemek gerekiyor. Sigarayı bırakma sürecinde aşağıdaki durumlar ortaya çıkabilir:

  • Gerginlik, stres, öfke gibi olumsuz duygular
  • İştahsızlık veya aşırı iştah
  • Kabızlık, baş dönmesi, vücut direncinin zayıflaması
  • Bağımlılık oluşturabilecek diğer madde ve alışkanlıklara eğilim
  • Depresyon ruh hali ve yorgun hissetme
  • Metabolizmanıza bağlı olarak kilo alma veya verme Dünya çapında yapılan çeşitli araştırmalar, sigara içenlerin %80’inin bırakmayı düşündüklerini göstermektedir. ancak bu yönde bir adım atma konusunda eksik olduklarını iddia ediyor. Genellikle 50-60 yaş altı bireyler için daha kolay bir süreç olarak görülen sigara bırakma süreci, özellikle uzun süre sigara içmeye devam eden bireyler için daha zor olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr