Güncel

Pozitif ayrışmaya devam

Yurtdışı piyasalarda bizdekinin aksine temkinlilik hakim. Ukrayna savaşının etkisini ve enflasyondaki ani artışın şirket finansalları üzerindeki etkisinin ne olacağının net olmaması buradaki ana etmen olarak karşımıza çıkmakta. Dünya Bankası’ndan küresel büyüme beklentisini %4,1’den %3,2’ye çekmesi ve Çin’in en son ekonomik rakamlarındaki Mart zayıflığı ile birlikte ABD piyasalarına bir miktar karamsarlık vardı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın , ABD’de enflasyonun çok yüksek olduğunu belirterek, 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmış enflasyonu düşürmek için yıl sonuna kadar faiz oranlarını %3,5’e varan artış düşüncesini tekrarlaması da işin tuzu oldu ve Dow Jones %0.11 , S&P 500 %0.02 ve Nasdaq Composite %0.14 düştü. 07:09 itibariyle ; Asya’da MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,5 gerilerken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri S&P 500 %0,2, Avustralya’da S&P/ASX 200 emtia fiyatlarının madencilik ve enerji sektöründe alımları arttırmasıyla %0.66 ve Japon Nikkei %0.18 yükselişte. Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise teknoloji şirketlerindeki baskı nedeniyle %2,4 düştü. ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirisi, yatırımcıların Federal Rezerv’in Mayıs ve Haziran toplantılarında faiz oranlarını 50 baz puan artırma beklentilerine sahip olmaları nedeniyle Aralık 2018’den sonraki en yüksek seviye olan %2.884’e ulaştıktan sonra %2.845’te , iki yıllık getiriler ise %2,46’yı test ettikten sonra %2,4459’a da kaldı. Dolar endeksi ise Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 100.88’e yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını “önceden tasarlanmış bir terör kampanyası” olarak nitelendirerek, “Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programı söz konusu olduğunda bunun yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum” dedi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yakın gelecekte Rusya ve Ukrayna arasında bir ateşkes görünmediğini, muhtemel bir ateşkes umudu için gelecek hafta Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Türkiye’de yerleşik kişiler kendi aralarında akdedecekleri taşıt dışı menkul satış sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerini Türk parası cinsinden yerine getirecekler.

Cep telefonu tesliminde ÖTV matrahları yeniden belirlendi. Cumhurbaşkanlığının konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, özel tüketim vergisi matrahı 1.500 TL’yi aşmayan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 25 olurken, 1.500-3 bin TL arasında olan cep telefonlarında yüzde 40, 3 bin TL’nin üzerindeki telefonlarda yüzde 50 olarak belirlendi.

ABD, aralarında Türkiye’nin de olduğu 90 ülkeyi corona virüs nedeniyle seyahat edilmesi tehlikeli uçuş noktaları listesinden çıkardı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de enflasyonun çok yüksek olduğunu belirterek, 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmış enflasyonu düşürmek için yıl sonuna kadar faiz oranlarını %3,5’e varan artış savını tekrarladı.

Dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan, buğday ihracatına başlamak için Mısır, Türkiye, Çin, Bosna, Sudan, Nijerya, İran gibi ülkelerle görüşmelerde bulunuyor.

Suwen payları 21 Nisan’dan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak

Consus Enerji payları 20 Nisan’dan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak

FADE-Fade Gıda 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 32.454.241 TL (Önceki 14.733.120 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr