Güncel

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün Avrupa piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalıydı. ABD endekslerinde ise gün içerisinde karışık bir seyir hakim oldu. ABD’de gün sonunda endeksler yatay ekside kapanış gerçekleştirdi. Dow Jones %0,11, S&P 500 %0,02 ve Nasdaq %0,14 değer kaybetti. Bilanço açıklamalarında, 303 milyar USD piyasa değerine sahip Bank of America 2022 yılı ilk çeyreğinde 0,80 USD ile beklenti olan 0,74 USD’nin üzerinde hisse başı kar açıkladı. St. Louis Başkanı James Bullard dünkü konuşmasında, Fed’in bu yıl birden fazla yarım puanlık artışlarla faiz oranlarını %3,5 civarına yükseltmek için hızlı hareket etmesi gerektiğini ve 75 baz puanlık faiz artışlarını da dışlamaması gerektiğini söyledi. ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisi, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için Mayıs ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırıp artırmayacağına dair yeni ipuçları için Fed politika yapıcılarının bu hafta yapacağı konuşmaları beklerken yükselişine dün de devam etti. ABD 10 yıllıkları dün %2,88’in üzerine yükselirken bu sabah %2,83 seviyesinde. Dolar endeksi ise 100,0 seviyesi üzerindeki kalıcılığını sürdürürken DXY dün 101,0 seviyesinin üzerine yükseldi. EURUSD paritesi ise 1,08 seviyesinin altına geriledi. USDJPY paritesi ise 13 gündür aralıksız yükselişini sürdürüyor ve bu sabah parite 128,0 seviyesinin üzerine yükseldi. Jeopolitik risklerin arz tarafında yarattığı baskıların tekrar artmasıyla emtia fiyatlarının genelinde yön yukarı oldu. Mısırın yükselen fiyatı Pazartesi sabahı başka bir dönüm noktasına ulaştı. Temmuz mısır vadeli sözleşmeleri Pazartesi günü kile başına $ 8 üzerinde işlem gördü ve Eylül 2012’den bu yana en yüksek seviye oldu. Çin Merkez Bankası bankalara, yerel yönetimlerin “makul finansman ihtiyaçlarını” karşılamalarını söyledi ve “esnek istihdama” sahip kişilere daha fazla kredi verilmesini ve küçük işletmelere daha uzun vadeli ve daha ucuz krediler sağlanmasını istedi. Petrolde ise Çin’de salgın önlemleri ile ilgili verilen mesajlar ve Libya’daki arzda yaşanan problemlerin sürmesi nedeniyle fiyatlarda yukarı yönlü hareket devam ediyor. Brent petrol 5. işlem gününde de yükseliş kaydederek 114 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolü WTI da sınırlı yükselişle 108 dolara yükseldi. Bitcoin dün riskten kaçışla birlikte %4’ün üzerinde düşüşle 38.500 dolara kadar gerilese de sonraki saatlerde toparlandı. Bitcoin bu sabah ise tekrar 40 bin dolar seviyesinin üzerinde bulunuyor. VIX endeksi 20,0 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor; bu sabah 22,17 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir görünüm izleniyor. Çin ve Japonya endekslerinde pozitif, Hong Kong borsasında negatif seyir var. ABD vadelilerinde pozitif bir görünüm var. Yurt dışında bugün ABD’nin Mart ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamları yayımlanacak. Bir önceki ay konut başlangıçları %6,8 artışla 1,77 milyon, inşaat izinleri %1,9 düşüşle 1,86 milyon olmuştu. ABD’de ayrıca bilanço sezonu devam ediyor. Yatırımcılar bugün Netflix’in ve yarın Tesla’nın bilanço sonuçlarını yakından izleyecek.

Gelecek gündemde neler var? Yurt dışında bu hafta izlenecek verilerde Almanya üretici enflasyonu, ABD dayanıklı mal siparişleri ve Perşembe günkü Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkıyor. Cuma günü ise bir çok ülkede Nisan ayı öncü PMI verileri takip edilecek. Powell’ın 21 Nisan Perşembe günü üst üste iki konuşması takvimde yer alıyor. Powell önce TSİ 18:00’de bir enstitü tarafından düzenlenen etkinlikte konuşacak. Powell aynı gün saat 20:00’de ise IMF’nin bahar toplantısında konuşacak ve ardından ECB Başkanı Christine Lagarde ve diğer merkez bankalarından politikacılarla birlikte küresel ekonominin tartışılacağı bir panelde yer alacak. Powell bu konuşmayla, Fed’in 3-4 Mayıs toplantısı öncesi son kez bir etkinlikte konuşmuş olacak. Piyasa beklentisi Powell’ın açıklamalarının daha şahin tonda olması ve konuşmasında Mayıs’ta tahminlerin üzerinde faiz artışı yapılabileceği sinyalinin verilmesi yönünde. Mart toplantısında Fed, faizleri 25 bp puan artırmıştı ve Mayıs toplantısında da piyasa 50 baz puanlık bir artırım olacağını fiyatlanıyor. Geçen haftaki verilerle, ABD’de Mart ayında TÜFE’nin %8,5 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldiğini göstermişti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise IMF-Dünya Bankası Bahar toplantıları kapsamında 22 Nisan Cuma günü TSİ 16:00’da konuşacak. Bu hafta ayrıca Fed’in bir çok yetkilisi hafta boyunca konuşma yapacak. Bu isimler arasında St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly bulunuyor. Çarşamba günü Çin Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Piyasalarda faizde indirim beklenmesine rağmen Cuma günü orta vadeli likidite kolaylığı (MLF) faizinde bir değişikliğe gitmeyen PBOC, bu kez borç verme (LPR) faiz kararını açıklayacak. İki toplantı üst üste küçük çaplı faiz indirimleri yapan PBOC, son iki toplantısında LPR oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr