Güncel

Dünyanın En İyi Dizilerinden Biri Olan Friends

İrlandalı yazar Sally Rooney’nin ilk romanının bir uyarlaması olan Conversations With Friends sınırlı serisi, dört kişinin bir yaz boyunca birçok şekilde bir araya gelip dağılmasını konu alan bir hikaye. BBC uyarlamasının yaratıcıları kitaptan en ilginç olan pek çok şeyi çıkardı: Friends izle Nick’in Frances ile olan ilişkisinde yırtıcı olup olmadığı, sınıf ve para meseleleri, Frances’in kendine zarar verme ve kendi imajıyla mücadelesi, Bobbi ve Melissa’nın dinamiği bile. Ama neyse ki, Bobbi ve Frances’in romantik ilişkisi değişmiş olsa da Frances’in sağlık endişeleri devam ediyor. Her ikisi de dizinin arka ucunda yer alıyor ve ılık uyarlamanın en başarılı unsurlarından ikisi.

Nick keskin bir şekilde cishet iken ve bunun için kelimenin tam anlamıyla özür diliyor, Bobbi gey ve Frances biseksüel. Kitapta Bobi ile olan romantik kimyasının daha önemli olduğu açıkça belirtilmiş ve ekranda ima edilmiş, ancak Melissa da biseksüel. Dört ana karakterden üçünün queer olması, queer olmayan ilişkilerde gösteriyi bitirmek için gerçekçi bir yol bırakmaz, ancak sonunda Bobbi ve Frances’in ilişkisini, romana kıyasla hem onu ​​hem de Bobbi’nin Frances’in hayatı üzerindeki etkisini büyük ölçüde ortadan kaldırdıktan sonra ön plana çıkarır., önemli bir değişim gibi geliyor. Pek çok queer insan gibi tekrar bir araya geldiklerinde Bobbi ve Frances’ın da banal buldukları ev içi tekeşliliği seçmemek için yola çıktıklarını belirtmekte fayda var.

Frances’in teşhis edilmemiş endometriozisi doruk noktasına ulaştığında ve üniversitede bayıldığında, Bobbi’nin onunla ilgilenmesine izin verir. Çok fazla seçeneği yok ama Bobbi’nin annesine telefon etmesi için direnebilir veya ısrar edebilirdi. Ortaya çıkan şey bir sevgi ve yakınlık eylemidir, Bobbi şaka yapmak ve her şeyi hafif tutmak için Frances’in ihtiyaç duyduğu saygınlığı sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor, https://animasyonfilmleri.com/dizi/friends-izle/ her ikisi de daha önce paylaştıkları farklı türden bir yakınlığa atıfta bulunsalar bile. Bobbi, Frances’i soyunurken görmek istiyor. Hastayken, özellikle de sakatlık ve kronik hastalıklarda, bu kadar çok duyguyla bağlantılıyken, bakım görme konusunda benzersiz bir şekilde savunmasız olan bir şey var.

Bobbi’den farklı olarak Frances, hayatındaki hemen hemen herkese sağlığı hakkında yalan söyler ve sonunda öğrendiği şey endometriozisdir. Nedenini anlamak zor değil: Bir tıp uzmanı onun acısını hafife alıyor, Nick zayıf sesini gece yarısı sarhoş bir telefon görüşmesiyle karıştırıyor ve ne anlama gelirse gelsin hasta biri olarak görülmek istemiyor. Ancak dizinin arka yarısında öğrenmeye başladığını gördüğümüz gibi, durumu hiçbir yere gitmiyor ve umursadığı insanlardan gizlemesi günlük gerçeğini değiştirmeyecek. Eğer bir şey varsa, bu yükü tek başına omuzladığı anlamına gelir. Bu, öğrenmesi zor bir derstir, ancak durumu görünmeyen engelli veya kronik hastalığı olan izleyicilere muhtemelen tanıdık gelecektir.

Altıncı bölümde, hastaneden ayrıldıktan sonra Frances, Muhtemelen hiçbir şey olmayan bir şey hakkında ne hissetmenize izin veriliyor? diye düşünür. Nick’le ilişkisi olan ilişkisizlikten yakınıyor olabilir ya da olmayan düşük hakkında düşünüyor olabilir, ancak bu, devam eden sağlık sorunları ve aradaki dünyanın duygusal eksikliğinin duygusal yarası hakkında bir yorum olarak güçlü bir şekilde yankılanıyor. Frances endometriozis teşhisi konmadan önce haftalarca, https://animasyonfilmleri.com hatta belki aylarca bekler ama ne yazık ki, aslında şanslı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, teşhis konması genellikle dört ila 11 yıl sürer. Tıp uzmanlarından biri Frances’e on kadından sadece birinin endoya sahiptir, ancak tüm kadınların yaklaşık %10’unun dayanılmaz acılardan çoğunlukla sessizce acı çeken sadece diye bir şey yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr