Güncel

BİST100 endeksi

Çarşamba günü açıklanan ABD’deki enflasyon verisi risk iştahını azalttı. Ö zellikle artan petrol fiyatlarının ve enerji maliyetleri enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratırken, ABD’de TÜFE verisi %6,2 açıklandı. Asya tarafında da Çin tarafından açıklanan yüksek enflasyon etkisi ve gayrimenkul şirketi Evergrande’nin temerrüde düşüp düşmeyeceği endişesi ile yatay seyir hakimdi.

Yurtiçi piyasalar ise küresel piyasaların aksine olumsuz havadan etkilenmedi. Güne yatay başlayan endekste öğleden sonra alımlar hızlandı. Petrokimya ve otomotiv sektörü payları önderliğinde endeks dün de yeni kapanış rekorunu kırdı.

Yurtiçi yerleşikler geçtiğimiz hafta 274 milyon dolarlık hisse, 38 milyon dolarlık DİBS aldı. TCMB tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki haftaya göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,6 milyar dolar azalarak 233,3 milyar dolara yükseldi.

Eylül ayındaki 100 baz puanlık faiz indiriminden bu yana Dolar / TL tarafındaki yükseliş devam ediyor. ABD tarafındaki verilerin olumlu gelmesi ile ekonomik toparlanmanın hızlanacağı düşüncesi ve geçtiğimiz hafta Fed faiz toplantısında varlık alım programı tarihlerinin kesinleşip, 2022’ye kadar faiz artırımı olmayacağı ile küresel piyasalarda değer kazanan dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskıladı. Ekim ayındaki TCMB faiz kararında 200 baz puanlık indirim çıkması sonrası değer kaybı hızlanan TL varlıklarda, 18 Kasım’da yapılacak TCMB faiz kararında indirim olabileceği algısı ile kayıplar hızlanıyor. Son zamanların küreseldeki büyük endişesi olan enflasyon verisi ABD tarafında daha da çok merak ediliyor. Çünkü Fed Başkanı Powell her konuşmasında ‘yüksek enflasyon geçici vurgusu yapıyordu. ABD tarafında dün açıklanan yıllık TÜFE son 31 yılın en yüksek TÜFE verisi olarak kayıtlara geçti. %5,6 olan beklentilerin üstünde %6,2 açıklanmasının ardından, güvenli limanlara geçiş hızlanırken, Dolar / TL 9,98 ile rekor tazeledi. Dolar / TL’de 10,00 psikolojik direnç olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr