Güncel

Beklenen mi ? Beklenmeyen mi ?

Enerji maliyetleri global sorun olunca ve ABD açısından ciddi sıkıntı yaratmaya başlayınca Biden yönetimi’de , Çin, Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın en büyük petrol tüketen ülkelerinden bazılarına, küresel enerji fiyatlarını düşürmek için koordineli bir çaba içinde ham petrol stoklarını serbest bırakmayı düşünmelerini istemiş .Ne diyorduk 2022’de ara seçimlere bu galon fiyatları ile girersen sonuçlarına katlanırsın. ABD benzin fiyatları son zamanlarda galon başına ortalama 3,41 dolar ile COVID-19 pandemisinden toparlandığından bir yıl öncesine göre %60’tan fazla artış kaydetmiştir. Biden’in bu son adımı aynı zamanda , Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerine ve Washington’dan üretim artışlarını hızlandırma taleplerini tekrar tekrar reddeden müttefiklerine yönelik hayal kırıklığını da yansıtıyor. Japonya’nın fiyatları düşürmek için rezerv sürümlerini yasaları gereği kullanamayacağını söylediği, Çin’in ham petrol rezervlerinin serbest bırakılması üzerinde çalıştığını, G.Kore’nin Arz dengesizliği durumunda petrol rezervini serbest bırakabiliriz, ancak artan petrol fiyatlarına cevap veremiyoruz dediği yazılırken, Beyaz Saray ise diğer ülkelerle yapılan görüşmelerin ayrıntılı içeriği hakkında yorum yapmaktan kaçınmış. Sonuç olarak ilk görülen ise Petrol fiyatları, arz artışı ve Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yakıt rezervlerine dalma beklentisiyle altı haftanın en düşük seviyesine geriledi ve Brent vadeli işlemleri geçen ayın üç yılın en yüksek seviyesini %8’den fazla düşürerek 79.77$’da kaldı. Hisse senedi piyasaları düştü ve Asya’da devlet tahvili, altın ve yen gibi güvenli limanlar desteklendi. Altın Asya’da %0,1 artışla ons başına 1,869$’a, Yen dolar karşısında 113.94’e yükseldi. Gösterge 10 yıllık Hazine getirileri, bir gecede yaklaşık 5.5 baz puan düştükten sonra %1.5889’da sabit kaldı. Dolar güçlü kalmaya devam etti. Diğer büyük ekonomilerin görünümüne ilişkin şüphelerin ortaya çıkmasıyla birlikte ABD verileri şaşırtıcı bir şekilde güçlenmeye devam ediyor. Rakamlar, inşaat izinlerinde bir sıçrama olduğunu, konut inşaatının birikmiş iş yükünün 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini gösterdi ki Salı günü’de beklenenden daha iyi gelen perakende satış raporunun görmüştük. Ve gelelim içeriye. Kurda ki artışın önünün kesilemediğini görmekteyiz. Bugünde TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini belirlemek için toplanacak. Piyasanın ve bizim beklentimizde Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirimlerine gitmesi yönünde. Ana etmen ise; çekirdek enflasyonun Ekim ayında beklenenden düşük gelmesi, TCMB başkanının cari açık vurgusu ve Merkez Bankası’nın Türk lirasının değer kaybetmesine daha toleranslı yaklaşması. TCMB başkanının önce çekirdek enflasyon dediği 7 agustos’dan bu yana dolardaki artış %31,52 ve 21 Ekim’de toplantısından bugüne kadar olan sürede ki artış ise %17,93 seviyesinde, son enflasyon verilerine göre ise yıllık TÜFE %19,89 ve ÜFE ise % 46,31’de bulunmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde genellikle düştü, Avustralya borsası pozitif ayrıştı

ABD Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin Pentagon’daki temaslarına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, bölgesel konular ve ikili savunma işbirliğinin görüşüldüğü belirtildi.-

Döviz alım satımında kimlik tespiti zorunlu hale getiren düzenlemede değişikliğe ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, 100 dolar ve üstünde, kimlik beyanı zorunlu olacak.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, BBVA’nın Garanti Bankası hisseleri için yaptığı gönüllü çağrının Türk bankaları için pozitif olduğunu bildirdi.

BEYPER Başkanı Ali Yıldız, beyaz eşyada çip sorunu sebebiyle ürünlerin Haziran’a kadar “karaborsaya” düşebileceğini söyledi.-

Sanayi üretiminin artış göstermesi, navlun fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kıtlar arası lojistik süreçlerinin kısmen sekteye uğraması ve Avrupa ile ABD’nin alüminyum tedarikinde Çin’e uyguladığı ek vergiler, döküm sektöründe Türkiye’nin yıldızını parlattı.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, küresel ekonominin pandeminin etkilerinden çıkmaya çalışması ile piyasaların zorlu bir dönem ile karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

Moderna 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için Covid-19 aşısının takviye dozuna onay verilmesi için Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurdu.

Biden yönetimine yakın kaynaklara göre, ABD yönetimi dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkelerinden ellerindeki ham petrol stoklarının bir kısmını koordineli bir şekilde satarak petrol fiyatlarını düşürme çabalarına destek vermelerini istedi.

Çin’in en borçlu gayrimenkul geliştirme şirketi olan China Evergrande Group, varlık satışına devam ediyor. Evergrande Group, HengTen Networks Group’ta bulunan hisselerinin tamamını 2,13 milyar Hong Kong Doları (273 milyon $) karşılığında Allied Resources’a satmayı planlıyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonist baskıların azalmasını beklediğini söyledi.Fed’in durumu gelecek yılın ortalarına kadar izleyeceğini belirten Evans, varlık alımlarının azaltılmasının tamamlanmasının da gelecek yılın ortalarına kadar devam edeceğini vurguladı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr