Güncel

ABD tahvillerinin söylediği

Çin Merkez Bankası, bir tahmine göre, temiz enerji ile ilgili projelere yılda yaklaşık 1 trilyon dolarlık yatırıma yol açabilecek yeni bir kredi programı açıkladı. Batılı emsallerinden daha cesur bir politika ve aynı zamanda stagflasyon ikilemiyle başa çıkmanın akıllıca bir yolu. Program kapsamında, büyük bankalar enerji verimliliğini artırmak, yenilenebilir kaynakları benimsemek ve sektör için yeni teknolojiler geliştirmek isteyen borçlulara öncelik verecek. Çin Halk Bankası, %1,75 faiz oranıyla kredi anaparasının %60’ını karşılayacak ve yedi günlük ters repo oranı %2,2’ye indirim yapacak. Bu tür koşullar, dar net faiz marjlarından muzdarip Çin bankaları için cazip. Merkez bankası, GSYİH büyümesinin yaklaşık yüzde 2’sini destekleyerek yılda 1,5 trilyon yuan’a (235 milyar dolar) ve 6 trilyon yuan enerji yatırımına ulaşabileceklerini tahmin ediliyor. ABD tarafına baktığımızda ise ; artan Hazine getirilerinin teknoloji hisselerine yönelik iştahı azaltması ve Boeing hisselerinin kargo uçağına yönelik talep işaretleri üzerine yükselmesi WS’de yatay seyire imkan verdi. Artan tahvil getirilerden yararlanan banka hisseleri, yatırımcıların Federal Rezerv’in devasa varlık alımlarını azaltmasının potansiyel etkilerine ve daha sonra planlanan 20 yıllık yeni tahvil satışının önüne geçmesiyle birlikte yükselen tahvil getirileriyle yükseldi.iş biraz FED’in bir faiz artırımı ve enflasyonist baskılar göz önüne alındığında çok daha hızlı tepki vermek zorunda kalacağına dönmeye başladı. Çünkü birçok yatırımcı bu enflasyonist baskıların Hazineleri mi yoksa oranları mı tırmandıracağına odaklanırken, Empire State’de üretimin arttığını ve yurtdışından çok daha fazla iyimserlik görüşmekte. O yüzden piyasaların odağında ABD perakende satış verilerini bulunurken ve dolar güçlü kalırken, güçlü verinin enflasyonu canlandırabileceği ve Federal Rezerv üzerinde oranları artırması için baskı yaratabileceği konusunda dikkatli olmak gerekiyor çünkü Euro çakılıyor. Euro, COVID-19 salgınlarına ilişkin endişeler ve Avrupa merkez bankası başkanının enflasyonu ehlileştirme ihtiyacına karşı geri itmesiyle geçen yıl Temmuz’dan bu yana ilk kez 1,14 doların altına düştü, unutmayalım Lagarde “Şimdi herhangi bir sıkılaştırıcı önlem alacak olsaydık, fayda sağlayacağından çok daha fazla zarar verebilirdi.” Demişti. ABD 10 yıllıkları %1,57 seviyesinden satışların devam etmesiyle birlikte %1,63 seviyelerine ulaştırken, Dolar endeksi de 95,12’den 95,55’e yükseldi. Eur/usd de ise 1.1453’den 1.1382 gerileme görmekteyiz. ( 07:16 itibariyle) 1,1356 seviyesine de gören parite böylece 2020 temmuz ayından beri gördüğü en düşük seviyeyi de test etmiş oldu. Altında ise Güne tahmin ettiğimiz gibi 1869 ons/usd seviyesinden satışla karşılaştı ama %0,16 değer artışı ile 1865 ons/usd seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Başkanı Biden 1 trilyon dolarlık altyapı paketini imzaladı. Yeni altyapı yatırımlarına 550 milyar dolarlık kaynağın ayrıldığı paket, Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, tedarik zincirlerindeki ve sanayideki darboğazların bir taraftan enflasyonu yukarı iterken, diğer taraftan Euro Bölgesi büyümesi üzerinde baskı yaratmasını beklediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Fed başkanlığı için görüşmelerine devam ederken, Senato Bankacılık Komisyonu Başkanı Sherrod Brown, kararın yakında açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi ile ABD Başkanı Biden çevrim içi zirvede bir araya geldi. Pekin yönetiminden yapılan açıklamada, “Liderlerin görüşmede Çin-ABD ilişkilerinin geleceği ve ortak endişe kaynağı olan stratejik sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunmasının beklendiği” belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, ülkede artan enflasyondan “son derece” rahatsız olduğunu belirttiği konuşmasında, “Hedef seviyenin üzerinde olan enflasyona ilişkin istediğimiz rota bu değil.” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinde alışılmadık hareketlilik görmeye devam ettiklerini bildirdi.

Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed’n kısa vadeli faiz oranlarını artırma yönünde bir karar almadan önce daha fazla veri görmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

2018 yılında emekli olan eski New York Fed Başkanı William Dudley, Fed’in kısa vadeli faiz aralığını sıfırdan yüzde 3-4 aralığına artırmak zorunda kalacağına inandığını söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Mal Ticareti Barometresi, arz sorunlarının etkisiyle Kasım’da 99,5 seviyesine geriledi. Barometredeki 100’den büyük okumalar trendin üzerinde büyüme olacağını gösterirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altındaki büyümeye işaret ediyor.

Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz’ın Başkanı Yuriy Vitrenko, Rus gazının Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya taşımak için inşa edilen Kuzey Akım 2 boru hattının Avrupa’nın enerji yasasına uyum sağlamadan faaliyete geçemeyeceğini savundu.

Türkşeker, şeker fiyatına yüzde 25 zam yaparak kilogramı 3,93 TL olan şekerin fiyatını 4,91 TL’ye yükseltti.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi - Yavru kedi maması - interlojistik.com.tr